بتن چوبی

بتن چوبی | بتنی از جنس چوب با قابلیت تجدید پذیری و شناوری

بتن چوبی چیست؟ آیا واقعاً این نوع مصالح وجود دارد؟

خانه ها می توانند از چوب ساخته شده باشند، همانطور که در گذشته بوده اند و یا بتنی، همانطور که امروز هستند. اما در آینده برای ساختن آنها، این دو روش ساخت با یکدیگر ترکیب می شوند: این سازه های ترکیبی که شامل عناصر چوب و بتن هستند، در معماری معاصر به طور فزاینده ای محبوب خواهند شد.

محققان سوئیس در زمینه برنامه منابع ملی “منابع جنگل” (NRP 66) اکنون یک رویکرد رادیکال تری را برای ترکیب چوب و بتن ایجاد کرده اند. آنها بتنی با قابلیت تحمل بار را تولید می کنند که به طور عمده از چوب تشکیل می شود. در بسیاری از ترکیبات، میزان حجم چوب ترکیب شده، بیش از ۵۰ درصد است.

بتن چوبی

محصولات ترکیبی چوب و سیمان بیش از صد سال است که وجود داشته و استفاده می شوند. اما تاکنون، تمامی آنها (مانند عایق ها) برای اهدافی غیر از تحمل بار و وزن استفاده می شدند. دایا زوییکی (Daia Zwicky)، رئیس موسسه فناوری های ساختمان و محیط زیست در دانشکده مهندسی و معماری فرایبورگ (Fribourg)، به دنبال راهی برای تولید مصالحی با این خصوصیات و همچنین تحمل بار است.

بتنی با قابلیت شناوری

زوییکی همراه با تیم خود، شروع به ترکیب بتن با ذره ها و دانه های چوبی به همراه مواد افزودنی مختلف نموده و پس از ساخت نمونه های متنوع آنها را تحت آزمایش های دقیقی قرار داده است.

تفاوت عمده مصالح ساخته شده با بتن عادی و مرسوم در این است که محتوای شن و ماسه در بتن عادی با خرده چوب (خاک اره) جایگزین شده است. به عبارت دیگر، ریزچوب ها به جای مصالح سنگی ریزدانه با سیمان مخلوط شده است. با توجه به حجم بالای مصالح چوبی مورد استفاده، مصالح ساختمانی بدست آمده مقاومت خوبی در مقابل حرارت داشته و همچنین عملکرد مطلوبی را به عنوان عایق حرارتی از خود نشان می دهد. زوییکی مدعی است که ” وزن بتن تولید شده کمی بیشتر از نصف وزن بتن معمولی است و حتی ساخت مدلهایی سبک تری که امکان شناور شدن را داشته باشد نیز وجود دارد”

همچنین او معتقد است که مصالح جدید بدست آمده به صورت تجدید پذیر بوده، که پس از تخریب و خرد کردن، می توان از آن  به عنوان منبعی برای تولید حرارت و برق استفاده نمود. هر چند او گفته است ، برای استفاده از مطلوب و بدون نقص، باید آن را مطابق با استانداردهای حفاظت از آتش سوزی تولید کنند.

آزمایش بارگذاری و بررسی تست های نسبت تنش نشان می دهد که بتن مبتنی بر چوب نیز برای اجزای سازه ای نظیر دال ها و دیوارها مناسب بوده و می تواند نقشی موثر در تحمل بارهای وارده در یک ساختمان را داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آن به عنوان مصالحی پیش ساخته در ساخت و سازها بسیار مناسب است.

علاوه بر این گروه متخصصین این دانشگاه، مصمم هستند که دامنه آزمایش های خود را بر روی این مصالح بدست آمده گسترده تر و در عین حال دقیق تر کنند. آنها در پی این هستند که بفهمند کدام ترکیب کامپوزیت چوب وبتن بیشترین کاربرد و کمترین نقص را خواهد داشت.

زوییکی معتقد است چند سالی طول خواهد کشید ، برای اینکه شاهد ساخت اولین ساختمان هایی باشیم  که در آن بتن سبک حاوی چوب، نقش محوری را در ساخت و ساز داشته باشد؛ زیرا علیرغم تمام تحقیقات صورت گرفته، هنوز سطح دانش مورد نیاز برای استفاده گسترده از این مصالح بسیار محدود است.

شما چه فکر می کنید: آیا استفاده از این مصالح نقشی موثر در ساخت و ساز ساختمان ها و سازه های خاص خواهد داشت؟ در صورت تولید انبوه ، جایگاه این مصالح در ایران چگونه خواهد بود؟

منبع: ساینس دیلی

کاری از گروه ترجمه مهندسی عمران F1

کپی با ذکر منبع و لینک مطلب بلامانع خواهد بود.

همچنین ببینید

تجزیه بها فهرست بها سال 1397

تجزیه بها فهرست بها سال ۱۳۹۷+ دانلود رایگان

تجزیه بها فهرست بها سال ۱۳۹۷ ابلاغ و منتشر شد! بعد از گذشت حدود ۶ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code